3.11.2006
Trápení s doutníky
Vlhké doutníky jsou vzácné a originální exempláøe, které vy¾adují na¹i stálou pozornost, V pøípadì, ¾e nìco zanedbáme, mohou nastat nepøíjemné potí¾e.
Jak u¾ jsem se zmiòovala v pøedchozích èláncích, vlhký doutník musí být skladován v odpovídajících podmínkách, v 70-75 % vlhkosti pøi pokojové teplotì.
Doutníky, které nebyly skladovány pøi správné vlhkosti mohou být rùznì po¹kozeny.
Vysu¹ené doutníky
Doutník, který pøi lehkém stlaèení mezi dvìma prsty pru¾í, je suchý a mù¾e celý prasknout nebo se zaène lámat a drolit krycí list; takový pøesu¹ený doutník nekouøíme, proto¾e by nám mohl celý puknout. Není tøeba v¹ak nad ním lámat hùl. Pokud není na povrchu nijak moc po¹kozen, mù¾eme jej je¹tì zachránit, Doutník opatrnì vlo¾íme do humidoru, kde jej necháme pøibli¾nì týden ve vlhkosti cca 60 %. Bìhem dal¹ího týdne zvy¹ujeme vlhkost na 70 a¾ 75 %. Za tøi týdny je opìt ve výborném stavu a mù¾eme jej kouøit. Velmi zále¾í na stupni vlhkosti, v ní¾ se doutník pùvodnì nacházel, nìkdy je „zachránìn" i za krat¹í dobu.
Doutníky s malými kulatými otvory
Zjistíme-li, ¾e krycí list doutníku je prodìravìn, vìzte, ¾e jej napadl tabákový brouk Lasiderma serriorne, respektive jeho larva. Takový doutník je tøeba okam¾itì znièit, aby brouk nenapadl i ostatní doutníky v humidoru. Preventivnì je dobré v¹echny ostatní doutníky z humidoru èi krabice, kde byl brouk objeven, zabalit do igelitového sáèku se suchým zipem a na tøi dny vlo¾it do mrazáku. Po tøech dnech je opatrnì vyjmeme a necháme odpoèinout pøi pokojové teplotì. Poté je vrátíme zpìt do vydezinfikovaného a provzdu¹nìného humidoru.
Doutníky s tmavì zelenými skvrnami
Takto zabarvený doutník byl ¹patnì skladován pøi pøíli¹ velké vlhkosti a je napaden plísní. Doutník se musí vyhodit. Pokud jej naleznete v humidoru, znamená to, ¾e jste pøekroèili pøedepsanou vlhkost a musíte ubrat vodu ve zvlhèovaèi, pøilít více antibakteriální tekutiny a nechat humidor provzdu¹nit nìkolik hodin.
Doutníky s bílým prá¹kem na povrchu
Takovému doutníku øíkáme, ¾e kvete. Prá¹ek vzniká krystalizací olejù v tabáku, av¹ak prá¹ek doutníku nijak ne¹kodí. Lze jej opatrnì setøít houbièkou èi kartáèkem. Nìkteøí kuøáci dokonce takové doutníky vyhledávají pro údajnì lep¹í chu».
Vý¹e jmenované popisy mo¾ná leckoho odradí
od nákupu vlhkých
doutníkù a
radìji
zùstane
vìrný suchým doutníkùm s nimi¾ nejsou ¾ádné starosti.
Ale vìzte, ¾e námaha a èas, kterou doutníkùm vìnujete se vám
pøi nádherném chu»o-
vém po¾itku mnohonásobnì vrátí.
Jak vybrat kvalitní humidor
Pokud jste se rozhodli, ¾e u¾ vás nebaví kupovat si doutník po jednom kuse a chtìli byste si koupit vlastní humidor, máme pro vás nìkolik rad:
Ji¾ pøi otevøení humidoru rozpoznáme kvalitu podle pøesných vnitøních spár. Nikde nesmí být vidìt stopy po lepidlu. V¾dy je lep¹í si vybrat humidor, který je vylo¾en cedrovým døevem. Zevnitø nesmí být nikde lakován.
U humidoru ve tvaru døevìných kazet èi kabinetù by se víko mìlo zavírat svou vlastní vahou, aby se humidor pevnì uzavøel. Nemìl by se v¹ak uzavírat hermeticky. V hermeticky uzavøeném prostøedí doutníky plesnivìjí a zatuchají. Mìli bychom také pamatovat na velikost humidoru dle na¹ich vlastních potøeb. Pokud máme oblíbenou velikost doutníku Corona, zvolíme radìji men¹í velikost. Naopak u velikosti Churchill budeme potøebovat více prostoru v humidoru. Ideální je humidor s rùznými pøihrádkami a pøepá¾kami, které nám umo¾òují oddìlit jednotlivé velikosti, popøípadì znaèky. Pøepá¾ky nám ulehèí také manipulaci s doutníky.
V¾dy je lep¹í koupit humidor, který obsahuje nejen zvlhèovací zaøízení, ale i vhl-komìr. Mechanické vlhkomìry vypadají nádhernì, ale digitální jsou pøesnìj¹í.
Pøi nákupu humidoru nezapomeòte také na antibakteriální tekutinu, která nejen¾e zabraòuje plísním, ale také
rychlému odpaøování vody ze zvlhèovaèe.
Michaela Koláèková